Delfiny dostały osobowość

Delfiny dostały osobowość – W Indiach, dzięki specjalnemu zarządzeniu rządu, delfin przestał być w tym kraju “czymś” i stał się “kimś”.

Delfiny mają niesamowitą inteligencję i powinny być postrzegane jako osoby niebędące ludźmi i jako takie posiadać swoje własne, odrębne prawa.

Delfiny dostały osobowość

Delfiny dostały osobowość

Indie uznały delfiny za “osoby niebędące ludźmi”

  • U orek część mózgu odpowiedzialna za język i emocje jest rozwinięta bardziej niż u jakichkolwiek innych ssaków, w tym ludzi – twierdzi prof. Lori Marino, neurobiolog z Uniwersytetu Emory w USA. – Patrząc na mózg orki i na mózg człowieka, bardzo trudno byłoby uznać, że mamy głębsze życie emocjonalne od nich – dodaje. Rząd Indii wyciągnął właśnie z tego wnioski. Delfin przestał być w tym kraju “czymś”. Stał się “kimś”.

Stosowne zarządzenie wydało ministerstwo lasów i środowiska. Od tej pory w Indiach nie wolno już przetrzymywać delfinów w niewoli w celach rozrywkowych. Kraj pożegnał się zatem z delfinariami, gdzie można było obserwować te zwierzęta (czy już zgodnie z nomenklaturą indyjską – “osoby”) skaczące przez obręcze i wykonujące szereg innych sztuczek. Prawo objęło wszystkie delfiny, w tym te największe, czyli orki (należące do rodziny delfinowatych).

W załączonym uzasadnieniu ministerstwa można przeczytać, że “wielu naukowców badających delfiny zwracało uwagę na ich niezwykłą, w porównaniu z innymi ssakami, inteligencję. Dlatego delfiny powinny być postrzegane jako osoby niebędące ludźmi i jako takie posiadać swoje własne, odrębne prawa”.

Tym bardziej że – jak pokazano w filmie “Blackfish”, przygotowanym przez CNN dokumencie wyświetlanym w zeszłym roku na festiwalu Sundance – delfin potrafi się o swoje prawa upomnieć. Film opowiada o orce, która zabiła w delfinarium trzy osoby, w tym dwoje trenerów. Obrońcy zwierząt komentowali na antenie CNN: “Gdyby was przez 20 lat trzymano w wannie, też mielibyście problemy z głową”. Zwiastun można zobaczyć poniżej:

Więcej na : wyborcza.pl

https://dobrewiadomosci.net.pl/202-indie-uznaly-delfiny-za-osoby-niebedace-ludzmi/?fbclid=IwAR3fZLM84zyb27fY-nCA7Twn3BBoxqX2s25AXoEGbFPmIE-i4cexnU8IGXU

Delfin

Delfin – ogólne określenie wodnych ssaków z rzędu waleni, z rodzin Delphinidae (delfiny oceaniczne) i Platanistidae (delfiny słodkowodne), obejmujące średniej wielkości walenie charakteryzujące się wydłużonym pyskiem i obecnością melonu. W ściślejszym ujęciu odnosi się ono też do rodzaju należącego do rodziny delfinowatych.

Delfiny zamieszkują morza obu półkul i wiele rzek strefy równikowej. Często przebywają w gromadach (stadach) od kilku do kilkuset osobników, o wyraźnie zaznaczonej hierarchii. Odbywają dalekie wędrówki. Mają zdolność do echolokacji, a przynajmniej jeden gatunek (Sotalia guianensis) także do elektrorecepcji. Porozumiewają się za pomocą dźwięków, określanych jako język delfinów.

Delfin śpi, unosząc się w wodzie na głębokości około 50 cm, z jednym okiem otwartym. Oddycha wynurzając się co 30 sek. na powierzchnię, nie budząc się. Delfiny często polują ławicami. Czasami nawet polują z rekinami. Żywią się rybamikalmarami i skorupiakami. Ich głównym naturalnym wrogiem jest orka.

Delfiny są zwierzętami społecznymi. Według współczynnika encefalizacji inteligencja delfina wynosi 4–5 i jest wyższa niż u szympansa (dla porównania inteligencja według tego kryterium dla człowieka wynosi 7, a szympansa 2,5). Tresuje się je do sztuczek w delfinariach. Zdarza się, że pomagają innym delfinom, rannym lub chorym, a czasami nawet człowiekowi. W Indiach delfiny otrzymały prawny status „non human person” czyli osób poza ludzkich, co m.in. powoduje prawne sankcjonowanie ich prawa do wolności.

Tworzenie dużych społeczności pozwala delfinom uniknąć ataku drapieżnika, przede wszystkim rekina. Samice ze swoimi młodymi otoczone są szczególną ochroną, ponieważ zawsze znajdują się wewnątrz stada.

Żyją od 7 do 21 lat.

https://pl.wikipedia.org/wiki/


#delfin