Dać się zagadać

Dać się zagadać – Fenomenalna anegdota z życia Andrzeja Łapickiego, kiedy estyma zawodowa i etos pracy w teatrze jeszcze coś znaczyły.

Znam taką anegdotę, kiedy to dyrektor Kazimierz Dejmek, bodajże, sam sobie wyznaczył karę pieniężną i kazał to także obwieścić na tablicy ogłoszeń.
Tym razem, jednak, mimo, że Dejmek w tej anegdocie występuje, chodzi o Andrzeja Łapickiego.
Czy można zatem dać się zagadać przez dyrektora?

 

 

 

Dać się zagadać

 

 

 

 

Dać się zagadać

Andrzej Łapicki: W Teatrze Polskim miałem garderobę w jedynce. Siadali tam wszyscy nestorzy. Zawsze przychodził do nas na papierosy i plotki dyrektor Kazimierz Dejmek.

 

Pewnego razu ostro się zagadaliśmy podczas przedstawienia ,,Kordiana’’. Grałem Prezesa. Tak mnie Dejmek zagadał, że tylko inspicjentka wpadła na czworakach i wydusiła: ,,Pan już jest dawno na scenie!’’. A Dejmek do mnie: ,,Spokojnie, powoli, włóż płaszcz, nie denerwuj się, jeszcze muzyka, poczekają’’.

 

Miał rację. Wszedłem, ukląkłem, przeżegnałem się, tak jak było w scenariuszu. A kiedy zszedłem ze sceny spotykam Dejmka i on do mnie:

 

– Ile?

 

– Ile czego?

 

– Ile sobie kary wyznaczasz?

 

– Jak to? Przecież mnie zagadałeś!

 

– Ale nie można dać się zagadać. Ile?

 

– Powiedzmy 500 zł.

 

– Ty? 5000 zł. I na tablicę: ,,Za spóźnienie na scenę – pan Łapicki 5000 zł’’.

 

Takie czasy.

 

Anegdota znaleziona na stronie “Anegdoty teatralne, filmowe i muzyczne”

https://www.facebook.com/profile.php?id=100077316920526

 

 

 

 

Andrzej Łapicki

Andrzej Łapicki (ur. 11 listopada 1924 w Rydze, zm. 21 lipca 2012 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, profesor i rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, poseł na Sejm X kadencji.

 

Był synem Borysa i Zofii z domu Fromont. Jego ojciec był profesorem i wykładowcą prawa rzymskiego na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie Łódzkim. Jego pradziadek Hektor Łapicki pełnił funkcję wojewody mińskiego w czasie powstania styczniowego.

 

Jego pierwszą żoną była Zofia Chrząszczewska (od 1947 do jej śmierci w 2005), z którą miał córkę Zuzannę (Grzegorz był adoptowanym synem Zofii z jej poprzedniego związku). 5 czerwca 2009 ożenił się powtórnie – z teatrolog Kamilą Mścichowską, młodszą od niego o 60 lat.

 

Andrzej Łapicki zmarł 21 lipca 2012 w swoim domu w Warszawie. Uroczystości pogrzebowe aktora odbyły się 27 lipca 2012 w warszawskim kościele św. Karola Boromeusza. Został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera c/5/6).

 

W 2012 Kamila Łapicka opublikowała wspomnienia Andrzeja Łapickiego w formie wspólnie prowadzonych rozmów, zatytułowane Łapa w łapę.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_%C5%81apicki

 

 

 

 

Kazimierz Dejmek

Kazimierz Dejmek (ur. 17 maja 1924 w Kowlu, zm. 31 grudnia 2002 w Warszawie) – polski reżyser i aktor teatralny, minister kultury i sztuki w latach 1993–1996, poseł na Sejm II kadencji.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Dejmek


#Teatr