Czytaj i żyj, człowieku

Czytaj i żyj, człowieku-  czyli o tym, że czytając książki można nie tylko poprawić swoją wyobraźnię, ale znacząco wydłużyć swoje życie

 

Czytaj i żyj, człowiekuMoim zdaniem czytanie to najlepsza gimnastyka mózgu, jak istnieje.

 

Czytanie poprawia pamięć, poszerza zasób słów, wiedzę, ale także znakomicie wyrabia wyobraźnię, albowiem, kiedy w w filmie lub w telewizji pokażą np. jakiś tam kubek – to jednakowoż jest to tylko i wyłącznie ten jeden i żaden inny kubek, natomiast, kiedy w książce jest napisane “kubek” to każdy w danym momencie wyobraża sobie własny kubek.

 

Doskonale obrazowały to roczniki adeptów reżyserii, które pojawiły się w szkole filmowej w latach dziewięćdziesiątych zeszłego stulecia – byłem wtedy członkiem komisji rekrutacyjnej na wydział reżyserii telewizyjnej i filmowej – i to nowe pokolenie obrazkowców było szalenie efektowne na początku, ponieważ byli naładowani obrazami, które dorastając na grach wideo i MTV już gdzieś widzieli, ale po pierwszym roku studiów stawali jakby w miejscu – kiedy trzeba było uruchomić własną wyobraźnię, byli całkowicie bezradni.

 

A na to śp. profesor Has miał tylko jedną odpowiedź “Czytaj, człowieku!”

 

Z poniższego artykułu wynika jednak, że czytanie nie jest tylko dobre na wyobraźnie, ale także na zdrowie i długowieczność.

 

Więc czytaj, człowieku!

 

 

 

 

Czytaj, człowieku!

Nowe wyniki badań: czytający książki żyją prawie 2 lata dłużej niż reszta ludzi

Jak się okazuje, wpływ na długie życie może mieć nie tylko zdrowe odżywianie, ćwiczenia oraz ograniczanie używek. Naukowcy z Uniwersytetu Yale twierdzą, że istnieje zależność między długością naszego życia a… czytaniem książek!

 

3 635 osób powyżej 50 roku życia poddano gruntownym badaniom zdrowotnym, a następnie poproszono o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące nawyków czytelniczych. Wyniki, jakie uzyskano, są nad wyraz interesujące.

 

Osoby czytające książki żyją średnio 23 miesiące dłużej niż ci, którzy w ogóle nie czytają. Jeśli na lekturę poświęca się pół godziny dzienne, to ryzyko zgonu w ciągu najbliższych 12 lat maleje o 17 procent. W przypadku tych, którzy czytają więcej niż pół godziny dziennie, ryzyko maleje aż o 23 procent w perspektywie 12 lat.

 

Co ciekawe, zaobserwowano, że korzyści daje również czytanie gazet i czasopism, ale zależność nie była aż tak silna, jak przy lekturze książek.

 

Badacze odnotowali, że do najbardziej zapalonych miłośników literatury częściej zaliczają się kobiety, osoby lepiej wykształcone i posiadające wyższe dochody. Nie można jednak przypisać całego tego zjawiska jedynie tym czynnikom, ponieważ nawet kiedy uwzględniono takie zmienne, jak wiek, płeć, rasa, wykształcenie, stan cywilny, choroby, to czytelnicy książek nadal żyli dłużej niż ci, którzy nie czytali.

 

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Social Science and Medicine”.

[am]

 

https://booklips.pl/newsy/nowe-wyniki-badan-czytajacy-ksiazki-zyja-prawie-2-lata-dluzej-niz-reszta-ludzi/


#zdrowie