Czyste sumienie ludzi bez sumienia

“Czyste sumienie ludzi bez sumienia”, albo “Czyste sumienie na urlopie, czyli do drzewa przywiąż psa, na śmietnik wyrzuć kota…” to następny felieton Anny Rychter  z cyklu „Przez dziurkę w kurtynie”, tym razem o ludziach, których nie można nawet nazwać bydlętami, bo byłaby to obraza dla bydląt.

 

Czyste sumienie na urlopie, czyli do drzewa przywiąż psa, na śmietnik wyrzuć kota…

Czyste sumienie ludzi bez sumieniaKiedy przychodzi czas urlopów i wakacji nie ma dnia, żeby nie znaleziono porzuconego na ulicy kota, przywiązanego do drzewa psa, gruchającego na wierzbie kanarka albo ganiającej po osiedlu białej myszki czy chomika. Jest bowiem taki rodzaj homo sapiens, który w obliczu wyjazdu na zasłużony wypoczynek nie zaprząta sobie głowy braćmi mniejszymi, nie szuka dla nich opieki zastępczej, za nic ma życie zwierzęcia. Osobnik ten, niezasłużenie zwany „Panem”, szczycący się czystym, nieużywanym sumieniem zdolny jest jedynie do zaspokajania podstawowych potrzeb fizjologicznych, gdyż każda inna abstrakcyjna potrzeba wyższego rzędu nie zdążyła się jeszcze w rzeczonym osobniku rozwinąć.

 

Leci więc taki „Pan” last minute do Afryki (bo modny kierunek), jedzie nad morze do szwagra, (bo taniej), albo sterczy w korku na „zakopiance”(bo trzeba kupić kolejną, pamiątkową ciupagę) i nijak mu nie pasuje zabieranie ze sobą w podróż wiernego pupila. Prosta, nieskomplikowana natura podsuwa jedyne, możliwe do przyjęcia rozwiązanie: wyrzucić, zakopać, wywieźć daleko od domu, za wszelką cenę pozbyć się kłopotu.

 

Uff! I wreszcie można spokojnie odetchnąć!

 

A po powrocie do domu weźmie się nowe zwierzątko żeby móc pobawić się nim do następnego lata…

 

Patataj, patataj, patataj…

 

Anna Rychter, czerwiec 2016

 

Anna Rychter 
https://www.facebook.com/anna.rychter.12?fref=ts

 

 

 

 

sumienie

sumienie

świadomość odpowiedzialności moralnej za swoje czyny; zdolność oceny własnego postępowania

 

https://sjp.pl/sumienie

 

 

 

 

Synonimy do słowa „sumienie”

człowieczeństwo, dobre serce, dobroć, humanitarność, humanitaryzm, litość,ludzkość, miłosierdzie, szlachetność, wielkoduszność, wspaniałomyślność,zmiłowanie, ciepło, czułość, dobro, dobroduszność, dobrotliwość, łaskawość,serce, serdeczność, życzliwość, daimonion, moralność, przyzwoitość, zasady,etyka, skrupuły,

 

https://kempinsky.pl/synonim.net/synonim/sumienie


#polska #Zwierzęta #Bezduszność #Człowieczeństwo #Pies #kot