Czołgał się przez bagno

Czołgał się przez bagno – Fotograf przez godzinę w pocie czoła czołgał się przez bagno, żeby uratować młodego bielika, który ugrzązł w mazi.

Dalej promujemy ludzi o wielkim sercu, którzy często z narażeniem własnego życia pomagają zwierzętom.
Tym razem pan Krzysztof Chomicz przez godzinę w pocie czoła czołgał się przez bagno, żeby uratować młodego bielika.

 

Dziękujemy i podziwiamy taką postawę!!!

 

Tekst czytelny na komórce:
https://www.facebook.com/grzegorz.kempinsky/posts/10220752051405583

 

 

 

Czołgał się przez bagno

 

 

 

Przez godzinę czołgał się przez bagno, żeby uratować młodego bielika

Krzysztof Chomicz przez godzinę w pocie czoła czołgał się przez bagno, żeby uratować młodego bielika. Ptak ugrzązł w mazi, kiedy próbował upolować mewę. Całą akcję zarejestrowała kamera drona.

 

Młody bielik wpadł do błotnistej mazi w okolicach Karsiborskich Paproci (woj. zachodniopomorskie). Ptak ugrzązł około 80 metrów od stałego lądu. Jak to się stało? Prawdopodobnie próbował upolować mewę, która również wpadła do mazi. Nie miałby żadnych szans, gdyby nie Krzysztof Chomicz, fotograf i miłośnik ptaków. – Już raz ratowałam bielika i to w tym samym miejscu. Wtedy obiecałem sobie, że to był ostatni raz. Ale, kiedy rano zadzwonił kolega i powiedział jak wygląda sytuacja, nie mogłem tak tego zostawić – opowiada Chomicz.

 

Pierwszą próbę wyciągnięcia ptaka podjął z kolegami już o godz. 11.00. Straż pożarna udostępniła im 50-metrową linę. – Obwiązałem się to liną i próbowałem dotrzeć do bielika, niestety okazało się, że jest ona za krótka. Musiałem wrócić na ląd. Nie chcieliśmy go tak zostawiać, więc poprosiliśmy prezydenta, żeby wsparła nas Straż Pożarna – mówi fotograf. Na miejscu stawił się ośmioosobowy zastęp wraz ze specjalnymi saniami. Niestety strażakom też nie udało się wyciągnąć ptaka. Wkrótce zdecydowali się przerwać akcję, by nie narażać życia ratowników. Co dalej? Zostawić czy próbować jeszcze raz? Fotograf nie zamierzał się poddać, choć sam miał już niewiele sił. Nie było też wiadomo, czy bielik jeszcze żyje. – Ściągnęliśmy na miejsce kolegę z dronem. Na jego zdjęciach było widać, że ptak jeszcze się rusza. Na portalu iświnoujście.pl zaapelowaliśmy też do ludzi o pomoc. Wiedziałem, że jeśli jeszcze raz wejdę do tego błota to nie będę w stanie sam z niego wyjść. Ktoś musiał mnie wyciągnąć – wspomina Chomicz.

 

To miała być już ostatnia próba pomocy. Tym razem Chomicz dostał od strażaków 100-metrową linę. Pomoc zaoferowali też ratownicy z Niemiec, którzy w razie potrzeby chcieli udostępnić linę pięć razy dłuższą. Cała akcja trwała ponad godzinę. Fotograf znów obwiązał się liną i w samych slipach czołgał się przez maź. – Kolega przez cały czas latał nade mną dronem. Sprawdzał czy lina nie jest zbyt napięta, bo wtedy nie mogłem oddychać. Udało się. Dotarłem do bielika. Nie wiedział jakie mam zamiary. Dwa razy mnie dziabnął i trochę się wyrywał – mówi Chomicz. Droga powrotna na stały ląd nie należała do łatwych. Pan Krzysztof położył sobie bielika na klatce piersiowej, a koledzy, którzy zostali na brzegi powoli wyciągali go z mazi. – Trzy sekundy ciągnęli, potem dawali mi chwilę na zaczerpnięcie powietrza. Inaczej nie dało się tego zrobić – dodaje Chomicz.

 

Po akcji bielika przetransportowano do Marka Czecha, znajomego Chomicza. Tam opłukali ptaka z mazi, która posklejała mu skrzydła. Ptak jest wycieńczony, ale powoli z pomocą weterynarza będzie wracał do zdrowia. – Nie chce jeść, trzeba go zmuszać, ale liczymy, że wkrótce to się zmieni. Już uzgodniliśmy, że jak wydobrzeje to zostanie zaobrączkowany i wypuszczony na wolność – mówi fotograf.

 

Jak podkreśla, bielika udało się uratować, dzięki całemu “łańcuszkowi ludzi dobrej woli”. – Moi znajomi bardzo się zaangażowali. Oskar, Rafał, Marek bardzo pomogli. Nie brakowało też osób anonimowych, które jeszcze po akcji proponowały pomoc i chciały użyczyć sprzętu – wylicza Chomicz.

 

Po 10 dniach niewoli bielik trafił na wolność. Bielika osobiście wypuścił Pan Krzysztof Chomicz, który  z ogromnym poświęceniem uratował ptaka z grząskiej mazi.

 

 

 

https://kempinsky.pl/youtu.be/R5kgCgPeR5g

 

 

 

Źródło: iswinoujscie.pl, tvn24, fot. Sławomir Ryfczyński

 

https://dobrewiadomosci.net.pl/12110


#Empatia