Czekolada, która zatrzymuje czas

Czekolada, która zatrzymuje czas – to następny odcinek znakomitej książki Anny Rychter, “Trener Duszy”, o życiu codziennym kobiet we współczesnej Polsce.

Czekolada, która zatrzymuje czas to kolejna cześć książki Ani.

 

 

 

Czekolada, która zatrzymuje czas

 

 

 

 

Czekolada, która zatrzymuje czas

Rozdział IV

Lato minęło niespodziewanie jak krótkometrażowy film reklamowy. Znowu było za mało czasu, żeby rozkoszować się nim tak do szpiku kości, tak dogłębnie jak to miało miejsce w dzieciństwie.

 

Bo zegary dzieciństwa działały znacznie wolniej, może dlatego, że w wiszącym na ścianie drewnianym pudle przedwojennego czasomierza Dziadków, Jesienna chowała grubą tabliczkę mlecznej czekolady i to ona topiąc się, zatrzymywała mechanizm zegara.

 

Czekoladę przynosił jej ojciec w czasie sporadycznych, rodzicielskich odwiedzin, gdy nieoczekiwanie przypominał sobie, że oprócz nowej żony i nowych dzieci ma jeszcze „starą” córkę i synka.

 

Słodkości zawsze wprawiały Jesienną w dobry nastrój, a ojciec był tak rzadkim gościem w jej życiu, że chciała aby chociaż ta czekolada jak najdłużej została przy niej jako talizman, który może zastąpić jego obecność. Dlatego chowała ją w skrytce zegarowej – miejscu, które znała tylko ona.

 

Kiedy nie było nikogo w domu, przysuwała do ściany ciężkie, dębowe krzesło i ostrożnie wspinała się na nie. Z kółeczka na ściance zegara wysuwała mały, mosiężny haczyk i powolutku uchylała oszklone do połowy drzwiczki. Od razu uderzał ją w nozdrza gęsty, mleczno-kakaowy zapach. Pod okrągłym, bezszelestnym wahadłem, nieruchomym od ponad pół wieku leżała czekolada od taty.

 

Jesienna z pietyzmem odwijała najpierw papierek, potem sreberko i zawsze z wielkim żalem i rozterką odłamywała słodką kostkę. Resztę tabliczki zawijała starannie i zostawiała w schowku. Zamykała zegar, zeskakiwała z krzesła, odsuwała je na miejsce i kładła się na środku szorstkiego dywanu w kolorze utlenionej cegły. Przymykała oczy i z namaszczeniem czekała, aż czekolada rozpuści się w jej ustach….

 

C.D.N.

 

 

 

 

Link do strony FB, Ani:
Anna Rychter

 

strona, gdzie można kupić całą książkę Ani:

https://zaczytani.pl/ksiazka/trener_duszy,druk


#Miłość