Czas płynie szybciej z wiekiem

Czas płynie szybciej z wiekiem – nowa teoria naukowa wyjaśnia to zjawisko tz. “efektem nowości”, ale czy rzeczywiście to prawda?

Naukowcy próbują wyjaśnić fakt, że czas płynie szybciej im starsi jesteśmy tak zwanym “efektem nowości”, czyli tym, że w młodości robiliśmy więcej rzeczy po raz pierwszy, ale moim zdaniem to niestety nieprawda – raczej wynika to z czystej matematyki: kiedy mieliśmy 10 lat to jeden rok był jedną dziesiątą naszego życia, a kiedy daj Boże będziemy mieli tych lat sto, to jeden rok jest zaledwie jedną setną naszego istnienia.
Ot i tyle.

 

 

 

Czas płynie szybciej z wiekiem

 

 

 

 

 

Czas płynie szybciej z wiekiem

Wydaje Ci się, że czas płynie szybciej? Badacze wyjaśniają to zjawisko

Czy 30-tce czas płynie szybciej? To złudzenie, które zostało nazwane przez psychologów „efektem nowości”. Badacze zapewniają jednak, że można temu zaradzić i wrócić do świeżego przeżywania chwili.

 

Prawdopodobnie wielu z was zastanawia się, jak to jest możliwe, że w miarę upływu lat trudno oprzeć się wrażeniu, że czas płynie coraz szybciej. Czy to kwestia natłoku obowiązków lub permanentnego zmęczenia? A może młodzi ludzi inaczej doświadczają „tu i teraz” niż osoby dorosłe? Okazuje się, że odpowiedzią może być „efekt nowości”.

 

Badacze twierdzą, że osoby młode, czyli między 15 a 30 r.ż. inaczej przeżywają zjawiska – wiele z nich wydarza się po prostu raz pierwszy – pierwsza miłość, pierwsza jazda samochodem, pierwsza podróż, pierwsza praca. „Efekt nowości” (tak badacze nazwali ów stan doświadczania nowych zjawisk) sprawia, że lepiej zapamiętujemy czas, który mu towarzyszy – bo generuje dużo intensywnym emocji. Wszystko, czego doświadczamy po raz pierwszy jest ważne, ma duży ładunek emocjonalny, a przez to sprawia wrażenie, wydłużania się w czasie.

 

Kiedy po latach, niejako przypadkiem przywołujemy dane wspomnienia z okresu dzieciństwa lub młodości (tzw. efekt reminiscencji), widzimy ów wspomniany czas, jako ten, który płynął wolniej. Jak opisała to Claudia Hammond, wykładowczyni psychologii na Boston University w Londynie, autorka książki „Time warped”:

 

–Efekt nowości ma ogromny wpływ na nasze postrzeganie czasu. Kiedy tych „pierwszych razów” jest w naszym życiu mniej, zaczyna nam się wydawać, że płynie on coraz szybciej – wyjaśniła.

 

A więc – jak mówią psychologowie – to nie czas płynie szybciej, ale nasze przeżywanie czasu jest inne – mniej uważne. Z każdym rokiem doświadczamy coraz mniej intensywnych, ekscytujących czy nowych zjawisk i gubimy naszą uważność pośród codziennych i rutynowych obowiązków.

 

Dobra wiadomość jest taka, że można do tego wrócić. Jednym z pomocnych narzędzi będzie mindfulness, czy praktyka świadomego bycia; a także odważanie się na nowe – doświadczanie rzeczy po raz pierwszy, które dla mózgu będą jednocześnie zabawą i stymulującą nauką. Oczywiście nie muszą to być wielkie „pierwsze razy” – równie dobrze mogą to być proste wybory – takie jak pojechanie nową drogą do pracy.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: businessinsider.com.pl

 

https://dobrewiadomosci.net.pl/56292-czy-


#czas