Czarny humor to wysokie IQ

Czarny humor to wysokie IQ – Okazuje się, że ci, których śmieszy czarny humor mają o wiele wyższe IQ, niż ci, których on nie śmieszy.

Inteligencja, jak się okazuje, jest nam potrzebna także w tym, żeby docenić żarty, które są bardziej złożone i mają ukryty kontekst. Czarny humor jest tego najlepszym przykładem, a ja się zastanawiam, jakby takie badania wypadły, kiedy badalibyśmy autoironię.

 

 

 

Czarny humor to wysokie IQ

 

 

 

 

Czarny humor to wysokie IQ

Śmieszy cię czarny humor? To znaczy, że jesteś inteligentny

Ludzie z wyższym IQ lubią czasem pośmiać się z mocnych żartów, które niektórzy określają jako rasistowskie, okrutne lub szowinistyczne. Cóż, okazuje się, że inteligentne osoby po prostu tak mają.

 

Dlaczego najpierw powinno się zabić żonę a dopiero później teściową? Bo najpierw obowiązek, a potem przyjemność.

 

Jeśli rozśmieszył cię ten żart, to możesz sobie pogratulować – prawdopodobnie masz wysokie IQ.

Zgodnie z najnowszymi wynikami badań, ludzie, których śmieszą takie żarty, mają wyższe IQ niż ci, którzy uważają je za niesmaczne. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Cognitive Processing.

 

Badania przeprowadzono na Uniwersytecie Medycznym w Wiedniu na ponad półtora tysiącu osób – mężczyzn i kobiet o średniej wieku około 33 lata. Pierwszy test dotyczył wysokości IQ. Następnie zaprezentowano im 12 niemieckich bajek – wszystkie o czarnym humorze – po czym rejestrowano ich reakcje.

 

Okazało się, że ludzie, którzy pozytywnie reagowali na tego typu bajki, mieli nie tylko lepsze wyniki z testu IQ, ale także wykazali mniejszą skłonność do agresywnych zachowań. Byli też mniej podatni na negatywne nastroje i mieli wyższe wykształcenie. Patrzyli również na życie bardziej optymistycznie.

 

Natomiast ci, którzy nie lubią czarnego humoru, mieli IQ niższe niż przeciętne.

Większa była ich skłonność do agresji i byli bardziej podatni na negatywne nastroje. Chodzi o to, że czarny humor jest humorem złożonym. Ci, którzy potrafią przejrzeć przez ponure „okładki” tych żartów, takie jak śmierć czy choroby i zobaczyć złożoność językową dowcipu, mają lepiej wykształcone procesy poznawcze.

 

Jeśli więc śmiejesz się z żartów kpiących ze śmierci lub dramatycznych wydarzeń, to nie znaczy, że jesteś zły – po prostu masz wyższe IQ!

 

PAULINA PADZIK

 

https://ciekawe.org/2017/02/19/smieszy-cie-


#humor