Czar wakacji w PRL-u

Czar wakacji w PRL-u – “Obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej mają prawo do wypoczynku”. Tym wpisem do konstytucji komunistyczne władze w 1952 r. zapoczątkowały nową erę PRL-u.

Natknąłem się na ciekawy artykuł dotyczący porównania wakacji w PRL-u i dziś. Zestawione są w nim różne liczby porównujące na co Polaków było stać w 1970, 1985 i 2016 roku.

Zestawienie to budzi jednak mój wielki sceptycyzm, bo o ile pamiętam, że wiele moich znajomych w 1985 roku przynosiły do domu pensję w granicach 20.000 złotych, a według zestawienia GUS w artykule średnia pensja wtedy wynosiła 20.005 zł, to nie znam obecnie zbyt wielu osób, które zarabiałyby średnią krajową według GUS, czyli 4.047 zł.

Wydaje mi się, że rozwarstwienie społeczne obecnie jest o wiele większe i obecna średnia ma się do rzeczywistości, jak słynny dowcip, który mówi, że jeśli ciebie stać na to, żeby jeść mięso, a mnie tylko na kapustę, więc statystycznie jemy wszyscy gołąbki.

Tak, czy owak warto przeczytać ten artykuł choćby z powodu, żeby przypomnieć sobie Czar wakacji w PRL-u

Czar wakacji w PRL-u

Czar wakacji w PRL-u

Wczasy w PRL-u i dziś – jak Polacy odpoczywali przed laty i jak robią to dziś

Butla na gaz i zapas konserwy turystycznej to nieodłączne atrybuty niemal każdego wczasowicza doby PRL-u. Dziś raczej z nich rezygnujemy, choć w przeliczeniu na średnie zarobki kosztują one kilkadziesiąt, a nawet kilkaset razy mniej niż za komuny. Sprawdziliśmy w tablicach GUS, jak na nasze urlopowe zwyczaje wpływały i wpływają ceny popularnych towarów i usług. Wnioski bywają zaskakujące!
“Obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej mają prawo do wypoczynku”. Tym wpisem do konstytucji komunistyczne władze w 1952 r. zapoczątkowały – nie bójmy się tego powiedzieć głośno – nową erę PRL-u. Jej wspomnienie do dziś u wielu wywołuje nostalgię i sprawia, że niektórym łezka kręci się w oku. No bo jak tu nie płakać rzewnie, czytając poruszające słowa uchwały Centralnej Rady Związków Zawodowych: “Dzięki wczasom górnik, nauczyciel, hutnik czy włókniarz, który może nigdy w swym życiu nie widział gór, morza, ma możność poznania najpiękniejszych regionów naszego kraju”?…..
czytaj cały artykuł:
https://kempinsky.pl/turystyka.wp.pl/wczasy-w-prl-u-i-dzis-jak-polacy-odpoczywali-przed-laty-i-jak-robia-to-dzis-6123320377497217a

#PRL