Cybulski czeka na Urząd Bezpieczeństwa

Cybulski czeka na Urząd Bezpieczeństwa – Po niefortunnym wywiadzie dla Polskiego Radia, przerażony aktor czekał już tylko na wizytę UB.

Cudowne zdjęcie z 1954, kiedy to Zbigniew Cybulski i Bogumił Kobiela zakładali Teatr Bim-Bom. Trzeba pamiętać, że były to jeszcze czasy stalinizmu i trzeba było bardzo uważać na to, co i gdzie się mówi.

 

 

 

Cybulski

 

 

 

 

Cybulski czeka na Urząd Bezpieczeństwa

1954, Gdańsk, młodzi aktorzy ZBIGNIEW CYBULSKI (stoi) i BOGUMIŁ KOBIELA (siedzi przed nim) zakładają kultowy teatr studencki „Bim-Bom”.

 

Nierozłączni przyjaciele notorycznie wkręcają się nawzajem w legendarne historie.

 

Wniebowzięty ze szczęścia Cybulski otrzymuje na przykład propozycję wywiadu na żywo dla Polskiego Radia. Dziennikarze niespodziewanie zaczynają pytać go o ustrój socjalistyczny, kolektywizację, członkostwo w ZMP. Słabo wyrobiony politycznie Cybulski zaczyna się plątać i udzielać coraz mniej fortunnych odpowiedzi.

 

Po audycji Kobiela trzyma się tylko z rozpaczy za głowę: „Coś ty narobił, coś ty im naopowiadał?!?”. Załamany Cybulski oczekuje już tylko wizyty smutnych panów z Urzędu Bezpieczeństwa.

 

Dopiero wieczorem, podczas małej libacji, okazuje się, że wszystko było tylko zaaranżowanym przez Bobka żartem (skądinąd dość ryzykownym jak na realia stalinowskiej Polski…)

 

https://www.facebook.com/photo/?fbid=10227740023020506&set=a.1178686301761

 

 

 

 

Zbigniew Hubert Cybulski

(ur. 3 listopada 1927 w Kniażem, zm. 8 stycznia 1967 we Wrocławiu) – polski aktor teatralny i filmowy, uznawany za jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów.

 

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie, występując następnie m.in. w gdańskim Teatrze Wybrzeże czy warszawskim Teatrze Ateneum. Współtworzył wraz z Bogumiłem Kobielą teatr studencki Bim-Bom. Grał postacie młodych buntowników w takich filmach, jak m.in. Koniec nocy, Pociąg czy Niewinni czarodzieje. Za największe osiągnięcie aktora uznawana jest rola w filmie Popiół i diament z 1958 w reżyserii Andrzeja Wajdy, która skłaniała krytyków do porównywania go z amerykańskim aktorem Jamesem Deanem.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/

 

 

 

 

Bogumił Kobiela

Bogumił KobielaⓘBogumił Kobiela (ur. 31 maja 1931 w Katowicach, zm. 10 lipca 1969 w Gdańsku) – polski aktor teatralny i filmowy. Uznawany za najwybitniejszego polskiego aktora tragikomicznego, przedstawiciel polskiej szkoły filmowej.

 

Ukończył gimnazjum w Krzeszowicach, I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Katowicach, a w 1953 Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie. Aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku (1953–1955 i 1958–1960), teatrzyku studenckiego Bim-Bom wraz ze Zbigniewem Cybulskim (1955–1958), Teatru Ateneum w Warszawie (1960–1963), kabaretów Dudek i Wagabunda (1963–1966), Teatru Komedia (1966–1969). Często występował w Telewizji Polskiej w programach estradowych, satyrycznych, a także w Teatrze Telewizji.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bogumi%C5%82_Kobiela


#teatr