Cate Blanchett arcygenialna

Cate Blanchett arcygenialna – O filmie „Tár”, w którym Cate Blanchett potwierdza swój niezwykły kunszt aktorski.

Postanowiłem urozmaicić mój blog recenzjami filmowymi. A ponieważ, Kacper Łokieć, jeden z członków mojego zespołu teatralnego, prowadzi stronę poświęconą tematyce filmowej i sam pisze nieskomplikowane i bardzo osobiste  recenzje, pomyśleliśmy, że to dobry pomysł, aby publikować je także u mnie.
Kolejnym filmem recenzowanym przez Kacpra jest „Tár” ze znakomitą Cate Blanchett.

 

 

 

Cate Blanchett arcygenialna

 

 

 

 

Cate Blanchett arcygenialna

Wyścig Oscarowy trwa w najlepsze i dzięki temu od piątku w polskich kinach gości „Tár” – dramat muzyczny o sławnej dyrygentce, jej życiu prywatnym, jak i muzycznym.

 

Pisałem to już w osobnym poście. Powtórzę się w tym. Cate Blanchett to mistrzyni swojej profesji. Stworzyła kolejną cudowną rolę. Była bezbłędna w każdej sekundzie tego filmu.

 

Sam film tez jej pomagał. Dobrze napisane i wyreżyserowane dzieło porywa widza na te nieco ponad dwie godziny i trzyma za gardło, nie pozwalając stracić czujności. Każda scena wygrywana jest na minimalnych gestach, ostrych słowach, wielu niedopowiedzeniach, mocnych spojrzeniach.

 

Film również jest komentarzem do świata artystów czy do kultury cancelowania. Jest tu dużo odniesień i żartów z twórców muzyki poważnej i klasycznej. Jeśli się jakoś na tym znacie, to pewnie film spodoba się Wam bardziej.

 

Serdecznie polecam wizytę w kinie. Monumentalne dzieło. Arcygenialna Cate Blanchett.

 

Kacper Łokieć

 

https://www.facebook.com/swiatwmalymlokciu

 

 

 

 

Cate Blanchett

właśc. Catherine Élise Blanchett (ur. 14 maja 1969 w Melbourne) – australijska aktorka filmowa i teatralna. Zajmuje się również reżyserią teatralną. Laureatka dwóch Oscarów: za drugoplanową rolę w filmie Aviator (2004) oraz pierwszoplanową w Blue Jasmine (2013). Wystąpiła też m.in. jako Galadriela we Władcy Pierścieni i Hobbicie oraz Hela w Thor: Ragnarok.

 

Urodziła się w Ivanhoe na przedmieściach Melbourne. Jest córką June – australijskiej nauczycielki, i Roberta – amerykańskiego oficera U.S. Navy, który zmarł na zawał serca, kiedy Cate miała 10 lat. Ma starszego brata Boba i młodszą siostrę Genevieve. Studiowała ekonomię i sztukę na uniwersytecie w Melbourne. W wieku 18 lat wyjechała do Egiptu, gdzie po raz pierwszy pojawiła się jako statystka w filmie Kaboria. Po powrocie do Australii przeniosła się do Sydney, gdzie ukończyła studia w Narodowym Instytucie Teatralnym.

 

Początkowo grała w teatrze, pierwszą ważną rolę zagrała w 1993 u boku Geoffreya Rusha w sztuce Oleanna Davida Mameta. Jej pierwszą ważną rolą filmową była rola Elżbiety I w filmie Elizabeth (1998), za którą zdobyła Złoty Glob, BAFT-ę oraz nominację do Oscara. W 1999 była nominowana do BAFT-y za rolę w filmie Utalentowany pan Ripley. W trylogii filmowej Petera Jacksona Władca Pierścieni zagrała Galadrielę.

 

W 2005 zdobyła Oscara w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa za rolę Katharine Hepburn w filmie Aviator. Uczyniło ją to pierwszą w historii laureatką Oscara, która zagrała osobę nagrodzoną tą samą nagrodą. Za rolę u boku Judi Dench w filmie Notatki o skandalu (2006) zdobyła kolejną nominację do Oscara. W 2007 zagrała w filmach I’m Not There. Gdzie indziej jestem i Elizabeth: Złoty wiek, zdobywając kolejne nominacje do Nagrody Akademii Filmowej. W 2008 aktorka została wyróżniona gwiazdą w Hollywood Walk of Fame. W 2014 zdobyła drugiego Oscara, za pierwszoplanową rolę w filmie Blue Jasmine.

 

Przewodniczyła jury konkursu głównego na 71. MFF w Cannes (2018) oraz na 77. MFF w Wenecji (2020).

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/


#Film