Była wysterylizowana z uczuć

Była wysterylizowana z uczuć – To następny odcinek znakomitej książki Anny Rychter, “Trener Duszy”, o życiu codziennym kobiet we współczesnej Polsce.

“Była wysterylizowana z uczuć”, to kolejna cześć książki Ani.

 

 

 

Była wysterylizowana z uczuć

 

 

 

 

Była wysterylizowana z uczuć

Może wszystkiemu winna była wojna, która wypaczyła tamto pokolenie?

 

Matka Jesiennej była córką polskiego żołnierza, który zginął zaraz na początku wojny. Kiedy była sześcioletnim dzieckiem, została wraz ze swoją matką zesłana na Syberię. Trzytygodniowej podróży za koło podbiegunowe nie przeżyła babka Jesiennej – zmarła w wagonie na zapalenie płuc i sowieccy żołnierze po prostu wyrzucili ją z pociągu gdzieś po drodze. Osieroconą małą dziewczynkę przygarnęła obca kobieta, która miała już dwójkę własnych dzieci.

 

Udało im się przetrwać gehennę zsyłki i po paru latach poniewierki wydostali się z radzieckiego koszmaru, dzięki generałowi Andersowi, tworzącemu polską armię. Po wojnie przybrana rodzina wraz z matką Jesiennej wróciła do Polski i tu zaczęli wszystko od nowa. Ale trauma z dzieciństwa położyła się cieniem na całe życie nieszczęsnej kobiety. Sama wcześnie pozbawiona rodziców nie umiała być matką dla swoich dzieci ani żoną dla ich ojca. Próbowała stworzyć własny świat, ale ślepe dążenie do nieosiągalnego ideału wpędziło ją w nieuleczalną chorobę duszy i umysłu. Tam, na Syberii nikt nie potrzebował jej miłości, toteż nauczyła się żyć bez emocji, bo tak było pewniej, łatwiej. Była wysterylizowana z uczuć, zupełnie jak osoba słysząca i mówiąca wśród głuchoniemych. Przeżyła, ale pozostało piętno, przez które nie udało jej się utrzymać małżeństwa, kochać dzieci, patrzeć jak rosną wnuki. Zaszyła się w idealnym świecie urojonym i niby żyła, ale naprawdę lewitowała gdzieś we wszechświecie. Otępiona lekarstwami, otoczona galerią świętych obrazków, była znowu małą dziewczynką, która stoi u progu życia czysta, ufna i nieskazitelna, nie mająca pojęcia, co może przynieść jej nowy dzień.

 

C.D.N.

 

 

Link do strony na FB, Ani:
Anna Rychter

 

strona, gdzie można kupić całą książkę Ani:

https://zaczytani.pl/ksiazka/trener_duszy,druk


#Matka