Buta kroczy przed upadkiem

Buta kroczy przed upadkiem to znakomity wpis Sary Bednarczyk na temat propagandy sukcesu, którą uprawia m.in. mój ulubiony teatr.

Buta kroczy przed upadkiem – Na facebookowych stronach pewnych… instytucji można pisać o nich tylko dobrze, dobitniej mówiąc: piać peany, Natomiast jeśli ktoś z “fanów” ma na tyle odwagi, aby wytknąć błędy czy publicznie powiedzieć, że coś mu się nie podobało lub delikatniej, że jest niezadowolony z poziomu… świadczonych “usług”, jego posty i komentarze są natychmiast usuwane.

 

 

 

buta-kroczy-przed-upadkiem

 

 

 

Buta kroczy przed upadkiem

Właśnie rzuciło mi się w oczy bardzo ciekawe zjawisko.

 

Na facebookowych stronach pewnych… instytucji można pisać o nich tylko dobrze, dobitniej mówiąc: piać peany, Natomiast jeśli ktoś z “fanów” ma na tyle odwagi, aby wytknąć błędy czy publicznie powiedzieć, że coś mu się nie podobało lub delikatniej, że jest niezadowolony z poziomu… świadczonych “usług”, jego posty i komentarze są natychmiast usuwane.

 

Osobiście uważam, że to przejaw niekompetencji lub zadufania w sobie władz danej instytucji, co już z miejsca niejako dyskwalifikuje je jako osoby odpowiednie do pełnionej przez nie funkcji.

 

Buta kroczy tuż przed upadkiem.

 

Dla mnie godny podziwu nie jest człowiek, który nie popełnia błędów, ale taki, który przyznaje się do nich i wyciąga wnioski.

 

Sama jestem wdzięczna, gdy ktoś zwraca mi uwagę, że popełniłam błąd, bo pozwala mi to uniknąć podobnych potknięć w przyszłości. Pozwala mi się rozwijać i stawać coraz lepszą w tym co akurat robię.

 

Obawiam się, że to wymaga jednak nieco pokory, a nie zadufania w sobie i otaczania się bandą klakierów, udawania, że tylko ja mam rację, a wszyscy, którzy twierdzą inaczej się mylą.

 

Kłamstwo nawet tysiąc razy powtórzone nie staje się prawdą.

 

A… węgiel, owinięty w błyszczący papierek nadal pozostaje tylko węglem, a nie smacznym cukierkiem. Ten sam węgiel nie poddany odpowiedniemu ciśnieniu, nawet oprawiony w złoto, nie stanie się diamentem.

 

Przez lata uczyłam się, że należy uważnie słuchać krytycznych uwag, przyjmować je z godnością i pokorą, cieszyć się z nich, skupiać na faktach, a potem można razem budować coś dużo bardziej wartościowego.

 

Szkoda, że niektórzy (w tym wypadku bez względu na to czy jest to sprzątaczka czy dyrektor) nie odrobili tej lekcji…
Porażka może przekształcić się w sukces, jeśli chcemy słuchać.

 

“Każdy głupiec potrafi bronić swego błędu – i wielu to robi – ale przyznając się do winy, wznosisz się ponad przeciętność i zyskujesz poczucie radosnego zwycięstwa”.

 

Sara Bednarczyk

 

https://www.facebook.com/sarabednarczyk/posts/1302602459779466


#teatrslaski