Boże, kiedy ty zmądrzejesz
Boże, kiedy ty zmądrzejesz – to artykuł mojego nowego felietonisty Piotra Łobody, który będzie od czasu do czasu gościł na moim blogu.
Boże, kiedy ty zmądrzejesz – czyli moje rozmowy z Żoną
„ Boże, kiedy ty zmądrzejesz ” – skierowała do mnie Żona, w przypływie rzadko okazywanych mi ostatnio dowodów czułości i troski. Jej wyraz twarzy wskazywał jednoznacznie, że problem ten nurtuje Ją od dawna, a nie tylko od wczoraj. Dlaczego od wczoraj – tego nie wiem, ale może być od przedwczoraj.
Zaciekawiło mnie to, a nawet skierowało na tory nakazujące zastanowienie się nad stanem mojej osobowości, a umysłu na pewno. Bo niby skąd akurat teraz, akurat teraz to pytanie i troska o mnie, skoro już od 45 lat ma okazję podziwiać mój osobniczy rozwój i intelekt.
Faktem jest, że się starzeję i że mi nie wychodzi tak zgrabnie ten myk na trzepaku jak kiedyś wychodził, ale w miejsce tężyzny fizycznej tężyzna umysłowa jak najbardziej.
Więc niby skąd to pytanie i troska nadzwyczajna.
Męczyło mnie to tak z pięć miesięcy, a może nawet dłużej.
Wreszcie w przypływie odwagi wystartowałem: „Słuchaj jakieś pięć miesięcy temu spytałaś mnie kiedy zmądrzeję, czy mogła byś mi wyjaśnić powód tego pytania ? „
„Szczerze mówiąc nie pamiętam, o co wtedy chodziło, ale dziś zadałabym inne – kiedy przestaniesz robić z siebie idiotę ?”
No cóż, zasadniczo to zupełnie inne pytanie.
Na szczęście mam kolejne pięć miesięcy na rozmyślania nad tym …
Bycie emerytem daje możliwość długotrwałych rozmyślań …
Małżeństwo – związek, zazwyczaj mężczyzny i kobiety, zatwierdzony prawnie i społecznie, regulowany zasadami, obyczajami, przekonaniami i postawami, określającymi prawa i obowiązki małżonków oraz status ich możliwego potomstwa.
Małżeństwo jest zazwyczaj potwierdzone przez ślub uznający jego strony za małżonków oraz niesie za sobą skutki prawne określone prawem małżeńskim.
W cywilizacji zachodniej ugruntowane jest małżeństwo monogamiczne, jednak tradycyjne znaczenie małżeństwa w zasięgu niektórych kultur czy religii obejmowało bądź nadal obejmuje również poligynię, a niektóre grupy etniczne uznają poliandrię[1].
Małżeństwu powszechnie przypisuje się rolę założycielską wobec rodziny, co zazwyczaj wiąże się z opieką nad dziećmi, ich wychowaniem i socjalizacją.
#malzenstwo