Bogajewska rozczarowuje

Bogajewska rozczarowuje – „Płatonow” Antoniego Czechowa w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej w Teatrze Śląskim mocno rozczarowuje.

Czasami, bardzo rzadko, Robert Talarczyk pozwala, aby w Teatrze Śląskim powstawały spektakle nietraktujące o Śląsku. Niestety, dobór barterowy reżyserów, o którym niedawno pisałem, powoduje, że te spektakle też są nieudane.
Tym razem Małgorzata Bogajewska, która w zamian za reżyserię w Śląskim oferuje Talarczykowi reżyserię w prowadzonym przez siebie Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, bardzo rozczarowuje swoim przedstawieniem.

 

 

 

Bogajewska rozczarowuje

 

 

 

 

Bogajewska rozczarowuje

Bohaterowie naszych czasów?

„Płatonow” Antoniego Czechowa w reż. Małgorzaty Bogajewskiej w Teatrze Śląskim w Katowicach. Pisze Michał Centkowski w Newsweeku.

 

Małgorzata Bogajewska, po świetnie przyjętym „Wujaszku Wani”, wraca do Czechowa, inscenizując w Teatrze Śląskim „Płatonowa”. Tytułowy bohater nie zjawia się jednak na scenie. Jest raczej symboliczną figurą człowieka silnego, mądrego, za którym tęsknią bohaterowie, przekonani, że on mógłby odmienić ich los.

 

Realistyczna scenografia przywodzi na myśl mieszczański salon. Gromadzą się w nim współcześnie ubrani bohaterowie. Przyjechali do Anny Wojnicew, wdowy po generale, walczącej o ratowanie majątku kobiety niemłodej, ale wciąż jeszcze myślącej z nadzieją o przyszłości (w tej roli Anna Kadulska).

 

Spektakl nabiera politycznej wymowy za sprawą zaczerpniętego z Sorokina dramatycznego monologu Marii Grekow (Agnieszka Radzikowska), stanowiącego oskarżenie tego świata salonowej hipokryzji, bierności i politycznej alienacji.

 

Jednak w sumie dwugodzinne widowisko rozczarowuje. Jakoś trudno uwierzyć w tych bohaterów i ich dramaty. Może dlatego, że większość postaci, zwłaszcza pod koniec, rysowanych jest zdecydowanie zbyt grubą kreską.

 

Jest w tym spektaklu jedna postać niosąca z sobą jakąś tajemnicę, autentycznie intrygująca, od której trudno oderwać wzrok. To Osip, włóczęga i rzezimieszek, grany przez Grzegorza Przybyła.

 

PLATONOW

ANTONI CZECHOW, REŻ. MAŁGORZATA BOGAJEWSKA

Teatr Śląski w Katowicach

 

Michał Centkowski

 

https://e-teatr.pl/27798

 

 

 

 

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach – teatr, instytucja kultury województwa śląskiego, istniejąca od 1907 roku w Katowicach.

 

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego jest największą sceną dramatyczną Górnego Śląska. Budowę teatru rozpoczęto w 1905, a oddano do użytku w 1907, jako teatr niemiecki[, w którym znajdowało się aż 800 miejsc dla widowni.

 

W październiku 1907 premierą Wilhelma Tella Friedricha Schillera uroczyście zainaugurowano działalność teatru, a aktorzy złożyli uroczyste przyrzeczenie, iż ze sceny tej nigdy nie padną polskie słowa.

 

12 października 1922 roku, dzięki działaniom Towarzystwa Przyjaciół Teatru Polskiego, przedstawieniem Królewskiego jedynaka Lucjana Rydla zainaugurowała swoją działalność scena dramatyczna Teatru Polskiego,

 

https://e-teatr.pl/27798


#TeatrŚląski