Bób z czosnkiem

Bób z czosnkiem – Teraz, kiedy bób jest młodziutki, świeży i smaczny, należy korzystać z okazji i zrobić z niego pyszną, prostą przekąskę.

Uwielbiam rośliny strączkowe, są pyszne, tanie i bardzo pożywne. Teraz w sezonie młodego bobu, moją ulubioną potrawą zrobioną w 10 minut jest bób z czosnkiem.

 

 

 

Bób z czosnkiem

 

 

 

 

Bób z czosnkiem

(4 osoby)

 

1 kg młodego, świeżego bobu

 

1 łyżka stołowa cukru

 

1 łyżeczka soli

 

2 łyżki stołowe masła

 

1 ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę

 

 

 

 

1. Posłodź wodę, zalej nią opłukany bób i zagotuj.

 

2. Kiedy zacznie wrzeć, posól.

 

3. Gotuj do miękkości ca; 10 minut.

 

4. W międzyczasie roztop masło i wciśnij do niego ząbek czosnku ze szczyptą soli. Podgotuj chwileczkę, żeby czosnek stracił smak surowości, ale nie pozwól, żeby się zarumienił.

 

5. Odsącz bób i polej go roztopionym masłem z czosnkiem. Wymieszaj.

 

Gotowe!

 

 

 

Smakuje doskonale jako przekąska, bez innych dodatków.

 

Są tacy, którzy dodają do bobu także wysmażony na chrupko boczek, ale ja nie lubię czosnku z boczkiem, więc robię, albo z jednym dodatkiem, albo z drugim.

 

Są też warianty w których posypuje się wszystko drobno posiekaną natką pietruszki.

 

Zimą można z powodzeniem skorzystać z mrożonego bobu, bo jest on zazwyczaj mrożony tuż po zebraniu z pola, czyli jeszcze świeższy, niż ten ze sklepu.

 

Kiedy bób jest młody można z powodzeniem jeść go razem ze skórką, ale ja osobiście wolę bez bo skórka ma zbyt ziemisty smak.

 

Smacznego!!!

 

 

 

 

Wyka bób

Wyka bób, bób (Vicia faba L.) – gatunek jednorocznej rośliny z rodziny bobowatych (Fabaceae Lindl.). Obecnie nie występuje już w stanie dzikim i nie jest znane miejsce jego pochodzenia. Jest powszechnie uprawiany jako warzywo.

 

Ma jedną odmianę – bobik (V. faba var. equina. syn. V. faba var. minor), który różni się smuklejszym pokrojem, nieco wyższą łodygą, dłuższymi liśćmi i mniejszymi (do 20 mm), niemal kulistymi nasionami, o czerwonym lub brunatnym kolorze.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyka_b%C3%B3b


#Bób