Będziesz milionerem

Będziesz milionerem – to następny odcinek wstrząsającego tekstu Bogdana Wasztyla z cyklu “Labiryntów Auschwitz”, który publikuję na moim blogu.

Tym razem kolejny odcinek znakomicie napisanej opowieści non fiction “Diament” o Marianie Szczepańskim, pod tytułem “Będziesz milionerem”.

 

 

 

Będziesz milionerem

 

 

 

 

Będziesz milionerem

Kiedy został skierowany na studia do Londynu, przestał walczyć o życie. Zaczął walczyć o pozycję.

 

Zdobył tytuł inżyniera na Uniwesytecie Londyńskim. W tym czasie już pracował. W ciągu roku potroił swoje zarobki. Był jednym z nielicznych obcokrajowców, którzy objęli odpowiedzialne, kierownicze stanowiska. Kiedy jego firma, produkująca stopy aluminiowe do samolotów, przeżywała trudności po kilku katastrofach lotniczych na skutek wadliwości materiału a szef laboratorium trafił do zakładu dla umysłowo chorych, Szczepański zajął jego miejsce. Jednak w 1957 roku postanowił zmienić życie. W poszukiwaniu sukcesu wraz z żoną i synem wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Kupił stary samochód i przez pół roku zwiedzali Amerykę.  Auto zepsuło się w Northville, niewielkiej mieścinie w pobliżu Detroit w stanie Michigan. Tam też skończyły się pieniądze. Los wybrał dla nich miejsce osiedlenia.

 

Szczepański przyjął się do pracy w firmie produkującej narzędzia diamentowe. Kiedy wymyślił metodę orienowania diamentów według struktury atomowej, szef dał mu do podpisania nową umowę. Nie podpisał, bo uznał, że stałby się niewolnikiem. Został zwolniony, ale teraz już to praca szukała jego. Dostał posadę dyrektora badań naukowych w jednej z największych firm w tej branży. Zarabiał znakomicie. Szybko jednak zaczął myśleć o własnym biznesie.

 

– Aby w kapitalizmie zrobić majątek, trzeba być kapitalistą. Mówiono mi: po 30 latach pracy dla nas będziesz milionerem, ale ja nie chciałem czekać 30 lat. Szkoda życia.

 

Szansa pojawiła się w pewne piątkowe popołudnie 1962 roku. Przygotowywano się do budowy wielkiej stacji na Long Island. Od szefa budowy usłyszał: “Jak mi do wtorku dostarczysz superwiertło, to ja cię zasypię zleceniami na następne lata”. W sklepie wybrał odpowiednie diamenty i proszek metalowy. Wymyślił, że piec indukcyjny wartości 40 tysięcy dolarów można zastąpić zwykłym palnikiem. Nauczył sąsiadkę osadzać diamenty według struktury atomowej, od znajomych właścicieli sklepów pożyczył narzędzia. Jego 6-calowe wiertło okazało się lepsze od innych. Tak powstała firma International Diamond Tool Company Mariana Szczepańskiego. W ciągu kilku lat firma zyskała miano jednej z najlepszych w dziedzinie produkcji wierteł diamentowych. Miała filie w Waszyngtonie i Teksasie. A Szczepański cały czas usprawniał. Wynalazł unikalną metodę suchego wiercenia otworów w skałach, betonie i cemencie. Wyprodukował największe na świecie wiertło diamentowe o średnicy 24 cali. W cenionym przez fachowców wydawnictwie “World Who`s Who in Commerce and Industry” na rok 1964-1965 jego firma jako jedna z dwóch została wymieniona z nazwy na ogólną liczbę ponad 100 wyrabiających narzędzia diamentowe w różnych krajach świata.

 

C.D.N.

 

 

 

 

Zapraszam do Labiryntów Auschwitz, do świata, którego już nie ma.

 

Bogdan Wasztyl

 

https://auschwitzmemento.pl/kategoria/blog/bwasztyl/


#Auschwitz #Oświęcim #LabiryntyAuschwitz #BogdanWasztyl #Powstanie