Banałów ckliwych przegląd

Banałów ckliwych przegląd – czy tak kończy się wchodzenie pewnym politycznym opcjom w cztery litery, w obliczu kończącego się kontraktu?

Banałów ckliwych przegląd

Spotkanie z balladą

“Wujek.81. Czarna ballada” wg scenar. i w reż. Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim w Katowicach. Pisze Michał Centkowski w Newsweeku.

Spektakl o krwawym stłamszeniu górniczych protestów w grudniu 1981 r. mógł stać się wydarzeniem sezonu. Zamiast tego Robert Talarczyk zaproponował widzom trzygodzinny przegląd ckliwych banałów.

Przez scenę przewalają się tłumy postaci śpiewających rzewne piosenki, jest górnicza orkiestra, papież i paczki z RFN. Dobroduszne śląskie kobiety czekają na powrót mężów, zły milicjant pije, żeby zapomnieć, że jest milicjantem, i nawet rapujący Mioush – głos współczesności z nostalgią wspomina “stare dobre czasy”.

Przejmująca opowieść o tragicznym zrywie górników, o codzienności, w którą brutalnie wkracza historia, na scenie Teatru Śląskiego zmienia się w płytki wodewil o sentymentalnych fryzjerkach i klawych kolegach z podwórka.

“Spotkanie z balladą”
Michał Centkowski
Newsweek Polska nr 2
04-01-2017
https://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/234356.html

banał

to, co jest oczywiste, powszechnie znane; komunał, truizm, frazes
https://sjp.pl/bana%C5%82

Oportunizm

 Oportunizm (łac. opportunus dosł. (wiatr wiejący) w kierunku portu; przychylny, korzystny, wygodny) – postawa moralna charakteryzująca się rezygnacją ze stałych zasad moralnych lub przekonań dla osiągnięcia doraźnych korzyści, wybieranie zawsze tego, co jest w danej sytuacji bezpieczne i korzystne. Oportunizm jest podobny do konformizmu – dana jednostka łatwo ulega wpływom grupy, jednak nie jest to jedna określona grupa a każda, która w danym momencie ma przewagę nad innymi. Także ugodowość i uchylanie się od walki

#teatrśląski #czarnaballada