Balkon Julii w Weronie wyremontowany
Balkon Julii w Weronie wyremontowany – władze Werony wyremontowały ostatnio słynny balkon w domu, w którym mieszkała Julia z Romea i Julii.
Co prawda balkon Julii to tylko legenda, według której w domu przy via Capello w Weronie miałaby mieszkać słynna Julia z tragedii Romeo i Julia Williama Szekspira, ale i tak jest to jedna z największych atrakcji turystycznych Werony.
Wyremontowano słynny balkon Julii w Weronie
W Weronie gruntownie wyremontowano balkon Julii w domu, w którym zgodnie z legendą mieszkała bohaterka tragedii Williama Szekspira. To największa atrakcja turystyczna w tym mieście.
Odnowienie balkonu i przywrócenie mu pełnego blasku było obowiązkiem także wobec tysięcy turystów, przybywających co roku – powiedział burmistrz Werony, Federico Sboarina po zakończeniu prac konserwacyjnych.
Balkon został wyczyszczony i odrestaurowany, a także wzmocniony. Całą kamienną powierzchnię pokryto warstwą specjalnej substancji, chroniącej przed zanieczyszczeniem smogiem.
Tzw. dom Julii to średniowieczna kamienica przy via Cappello w centrum Werony. Jej dziedziniec jest zatłoczony niemal przez cały rok. Stoi tam posąg słynnej Julii z szekspirowskiej tragedii. Akcja dramatu rozgrywa się głównie w Weronie, w miejscach autentycznych i wymyślonych. Próbując je odtworzyć, przyjęto, że to w tym domu mieszkała Julia Capuleti i to właśnie tam, pod balkonem stał zakochany w niej Romeo Montecchi.
Według historyków w XIV wieku mieszkała w tej kamienicy rodzina Capello, która zajmowała się sprzedażą ziół leczniczych. W kolejnych wiekach był tam hotel, a potem zwykły dom mieszkalny.
Rosnąca wokół tego budynku legenda sprawiła, że w 1907 roku władze Werony kupiły część zespołu budynków i zamieniły go w atrakcję turystyczną.
By podtrzymać szekspirowską tradycję, w miejscu, gdzie była zwykła balustrada, w 1940 roku dobudowano balkon z marmurów pochodzących z weneckiego pałacu z XIV wieku.
https://niezalezna.pl/208878-wyremontowano-slynny-
Dom i balkon Julii w Weronie
Gdyby fabuła Romea i Julii powstała wyłącznie w głowie Szekspira, to moglibyśmy być niemal pewni, że dramat ten jest jedynie fikcją literacką. Ostatecznie angielski poeta nigdy nie odwiedził Werony (a przynajmniej nic o tym nie wiadomo) i znał ja wyłącznie z wyobrażeń.
Wiadomo jednak, że historię tej konkretnej pary kochanków opisano na długo przed nim. Angielski poeta zainspirował się prawdopodobnie dziełem swojego rodaka Arthura Brooke’a, ale motyw ten pojawiał się również w literaturze włoskiej. Jednym z przykładów jest opowiadanie Gherardo Boldieriego z 1553 roku o jakże znajomym tytule “Nieszczęśliwa miłość dwojga lojalnych kochanków Julii i Romea”.
Istnieje więc przynajmniej cień szansy, że włoskojęzyczni pisarze opierali się na krążących z pokolenia na pokolenie przekazach ustnych opisujących prawdziwe wydarzenia.
Bardziej zasadne jest pytanie, czy Dom Julii mógł faktycznie należeć do protoplastów rodu Kapulet? Niestety, mimo że od niepamiętnych czasów łączono go z rodziną nieszczęśliwie zakochanej niewiasty, to szanse na to są niewielkie. Właściwie jedyną poszlaką jest fakt, że należał on pierwotnie do rodu Dal Capello, a nazwisko to brzmi podobnie do Capuleti. Cała reszta to już nadinterpretacja mająca na celu przyciągnięcie turystów.
https://www.podrozepoeuropie.pl/dom-i-
#RomeoIJulia