Autografy

Autografy – to następna z miniatur literackich Grażyny Ogrodowskiej, która od jakiegoś czasu wzbogaca swoim piórem łamy mojego bloga.

“Autografy” to kolejny jej znakomity tekst.

 

 

 

Autografy

 

 

 

 

AUTOGRAFY

Prywatny samolot z Michelem Legrandem wylądował o czasie. Właściwie mały samolocik, a pilotował go z Paryża do Pyrzowic osobiście słynny kompozytor. Był listopad 1995 r. Trochę wiało, więc Legrand owinął się mocniej szalikiem. A szalik był piękny, miał wzór klawiatury fortepianu. Ukradkiem patrzyłam na Leszka Furmana czy mu nie przykro. W końcu też kompozytor i pianista, a takiego nie ma.

 

Robiliśmy z L. F. wspólnie dla TVP 2 koncert Serce za serce i reportaż.

 

Na końcu podeszliśmy do Mistrza muzyki filmowej z prośbą o autograf. – Dla córki- mówię. – Dla córki- mówi Leszek. Dla Kasi- mówię ja. Dla Kasi, mówi Leszek.

 

Legrand popatrzył na nas uważnie.

 

Czy to wasza wspólna córka?

 

Nie, skąd!

 

A macie synów ?

 

Nie.

 

Popatrzył na nas raz jeszcze. -Nobody’s perfect. Do dziś nie wiem czy to był taki żart czy może komplement? W końcu to był Francuz.

 

Grażyna Ogrodowska 

 

 

 

 

Michel Legrand

Michel Legrand (ur. 24 lutego 1932 w Paryżu, zm. 26 stycznia 2019 tamże) – francuski kompozytor teatralny i filmowy, dyrygent, aranżer, autor piosenek, pianista i wokalista jazzowy, syn Raymonda Legranda, również dyrygenta i kompozytora.

 

Swoją przygodę z filmem rozpoczął w latach 50. XX wieku muzyką do komedii Le Triporteur (1957). Na początku lat 60. zwrócił na siebie uwagę krytyków oprawą do Loli (1961) oraz komedii muzycznej Kobieta jest kobietą (1961). Za piosenkę Les moulins de mon cœur (ang. The Windmills of Your Mind) do Sprawy Thomasa Crowna (1968) – swego pierwszego amerykańskiego filmu – zdobył nagrodę Akademii Filmowej. W latach 70. znalazł się u szczytu swojej kariery.

 

Skomponował muzykę do ponad 200 filmów, seriali i musicali. Zdobył wiele międzynarodowych nagród – między innymi 13 razy nominowany był do Oscara (zdobył trzy statuetki – obok Sprawy Thomasa Crowna również za muzykę do Lata roku 1942 (1971) i piosenkę do filmu Yentl (1983)), 8 razy do nagrody Grammy (zwyciężył pięciokrotnie), 14 razy do Złotego Globu, ponadto otrzymał nagrody i nominacje do Césara, BAFTY, Emmy i wielu innych. Miłośnikom kina znany jest przede wszystkim z niezapomnianej oprawy muzycznej do filmu Parasolki z Cherbourga (1964) nagrodzonego Złotą Palmą na festiwalu w Cannes. Tworzył również muzykę do seriali animowanych Alberta Barillé z serii Było sobie….

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Michel_Legrand


#Literatura