Artystą się nie jest, artystą się bywa

Artystą się nie jest, artystą się bywa to bardzo trafne podsumowanie Anny Rychter wrzasku “artystów” odsuniętych od koryta.

ARTYSTĄ SIĘ NIE JEST, ARTYSTĄ SIĘ BYWA, CZYLI DUSZĄCY ZAPACH KADZIDŁA

artysta-sie-nie-jest-artysta-sie-bywaWiele hałasu o nic, chciałoby się powiedzieć, oglądając ostatnio te wszystkie „kulturalne” jatki, przepychanki, dziobanie z rączki i lizanie dupy odchodzącemu na boczny tor guru. Jak świat światem władza zmieniała się i zwycięska ekipa wyciągała na widok publiczny swoich pupili, spychając ze sceny wymiętoszone kukły poprzedników. A wszelkie tęskne ujadanie pomoże tyle, co umarłemu kadzidło.

Zwykły człowiek ucieka w świat ułudy od przaśnej rzeczywistości, polityki, szarości w nadziei, że w teatrze, kinie, bibliotece, galerii sztuki znajdzie ukojenie duszy.

Czy kulturą i sztuką ma być teraz jedynie parcie na szkło, kurczowe trzymanie się pańskiej klamki, mizerna kreatywność i pospolita pazerność? Jeśli tak, to wszystko to ma swoją definicję już od dawna, całkowicie rozbieżną z jazgotliwie deklarowanymi wartościami.

Wielcy twórcy zawsze mieli hojnych mecenasów, którzy pomagali im rozwinąć skrzydła. Ale jeśli możny protektor nie pozwala swojemu artyście swobodnie tworzyć, wywiera na niego presję, zniewala własnymi wizjami i tłamsi go, płacąc by „robił” sztukę według jedynie słusznej linii, to wszechmogący opiekun staje się tyranem, a podopieczny kadzącym mu niewolnikiem.

„Artystą się nie jest, artystą się bywa”. Kadzidłem może machać każdy.

Anna Rychter, październik 2016

Anna Rychter 
https://www.facebook.com/anna.rychter.12?fref=ts

guru

1. w hinduizmie: mistrz, autorytet, przewodnik duchowy;
2. przywódca kultu religijnego, sekty
https://sjp.pl/guru

 

Kadzidło (arab.: لبٌان, lubbān, hebr. ketoret, gr. libanos, thymiana, łac. tus, incensum) – substancje zapachowe uwalniane podczas spalania, pochodzenia naturalnego stosowane w rytuałach religijnych, medytacji, w kosmetyce, kuchni i medycynie.

W rejonie Morza Śródziemnego kadzidło (tutaj zwane olibanum) powstawało z substancji żywicznej otrzymywanej z przedstawicieli rodzajukadzidla (kadzidłowiec) (Boswellia sacra, Boswellia serrata) z dodatkiem innych gatunków aromatycznych roślin z rodziny osoczynowatych (Burseracerae). Gatunki, z których uzyskuje się surowiec to niskie drzewa i krzewy występujące na terenie Afryki i Bliskiego Wschodu. Uszkodzenie kory powoduje sączenie żywicy, która po zaschnięciu jest zbierana. Wyschnięta żywica przypomina kawałki rozdrobnionego bursztynu. W czasach przed Imperium Rzymskim cena kadzidła była wyższa niż cena złota. Od starożytności kadzidło jest substancją używaną do celów kultu. Podczas spalania w kadzielnicy wydziela przyjemny zapach. Odświeżający, cytrusowy aromat olibanum sprawia, że od tysiącleci jest używany w rytuałach oczyszczających i w medytacji. Poza zasięgiem roślin z rodzaju kadzidla stosowane są kadzidełka wytwarzane z innych substancji zapachowych.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kadzid%C5%82o


#teatr