Architekci krajobrazu, czyli rzeźnicy drzew

“Architekci krajobrazu, czyli rzeźnicy drzew” to następny odcinek „Trenera duszy” pióra Anny Rychter, tym razem o tym, jak masakruje się zieleń.

architekci-krajobrazu-czyli-rzeznicy-drzew….Ale teraz Jesienna przyłącza się do tego szoku wiosennego, powstałego nagle, jednego poranka, kiedy ludzie obudzili się, odsłonili zasłony i żaluzje i oniemiali zobaczyli cud natury: jednej nocy, bez dotyku słońca, jakaś nadprzyrodzona siła spowodowała, że wszystko stało się zielone.

Tego właśnie pierwszego w roku wiosennego poranka Jesienna długo stała w oknie, trzymając w ręku koraliki od rolety. Patrzyła na seledynowe chmury na drzewach, których administracja osiedla nie zdążyła jeszcze jakimś cudem wyciąć. Na widok tej zieloności ogarnął ją smutek. Z lękiem pomyślała, że jutro lub pojutrze na pewno pojawi się kilku facetów z piłami, przyjadą  ciężarówką z platformą na wysięgniku i zacznie się rzeź niewiniątek. Z zimną krwią obrąbią dopiero co zazielenione gałęzie, wypłoszą ptaki i wiewiórki, które zamieszkały w dziuplach i wśród konarów drzew, naiwnie wierząc, że znajdą tu spokój i wychowają kolejny ląg i miot swojego potomstwa.

„ Architekci krajobrazu ” – bo tak mówią o sobie rzeźnicy drzew – spełniają ich zdaniem dziejową misję. Mieli podobno zgłoszenia od mieszkańców osiedla, że przez te rozpostarte gałęzie z soczystymi liśćmi, jest straszna wilgoć w ich nie wietrzonych mieszkaniach, a kwitnące wierzby i topole wyciskają im z oczu i nosa alergiczne sople.

Tak więc, wychodząc naprzeciw słusznym postulatom i potrzebom mieszkańców, administracja osiedla co roku na wiosnę urządzała planową kastrację zieleniny.

Jesienna spojrzała w dół na trawę pod balkonem. Wychodziły z niej główki stokrotek i fiołków. Lada dzień i one zostaną przejechane przez ciężarówkę, wywożącą pocięte drewniane kłody, albo rozdeptane przez ciężkie buciory rzeźników drzew. Ocalała reszta będzie „nawożona” psimi odchodami tak skutecznie, aż zrobią się żółtobrunatne…

CDN

Anna Rychter

strona, gdzie można kupić całą książkę:
https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=trener_duszy,druk


Architekt krajobrazu 

Architekt krajobrazu – zawód interdyscyplinarny (łączący wiele dziedzin nauk przyrodniczych,artystycznych, inżynierskich, socjologicznych ), polegający na realizacji, na zlecenie zamawiającego, obiektów architektury krajobrazu.


#trenerduszy