Antydepresanty bez recepty

Antydepresanty bez recepty to artykuł o tym jak zwiększyć poziom dopaminy, którego brak powoduje depresję, bez leków na receptę.

antydepresanty-bez-receptyNależy jednak pamiętać o tym, że każda choroba depresyjna jest inna i indywidualna i antydepresanty w formie farmakologicznej najczęściej są niezbędne do skutecznego leczenia depresji. 

Poniższe wskazówki należy zatem traktować, jako suplementy a nie zamienniki skutecznego leczenia depresji.

Nikomu jeszcze ćwiczenia fizyczne, czy medytacja nie zaszkodziły, ale twierdzić, że mogą one zastąpić farmakologiczne leczenie tej okropnej choroby jest nie tylko nieprawdą, ale sporym nadużyciem.

Jak zwiększyć poziom dopaminy, czyli antydepresanty bez recepty

….Jak zwiększyć poziom dopaminy, czyli neuroprzekaźnika produkowanego i wyzwalanego przez komórki nerwowe naszego mózgu oraz rdzenia kręgowego. Jego funkcjonowanie ma kluczowe znaczenie dla wielu podstawowych funkcji organizmu, takich jak:

  • regulacja funkcji motorycznych
  • kontrola centrum przyjemności i nagrody w mózgu
  • poprawa funkcji poznawczych (wiedza, uwaga, pamięć, podejmowanie decyzji, ocena, rozwiązywanie problemów)
  • regulacja wydzielania prolaktyny

Ponieważ jest to bardzo ważne dla naszego dobrego samopoczucia i szczęścia, obniżone stężenie dopaminy prowadzi do wielu problemów zdrowotnych, takich jak depresja, smutek, negatywizm oraz różnych innych problemów emocjonalnych. Wówczas często nie wiemy jak poradzić sobie ze stresem.

Zatem jak zwiększyć poziom dopaminy w mózgu?

Poniżej pokrótce prezentuję 10 skutecznych sposobów, które zarazem pokazują jak poradzić sobie ze stresem. Zatem do naturalnych antydepresantów bez recepty należą:

1. Aktywność fizyczna

Wszelkiego rodzaju ćwiczenia zwiększają poziom dopaminy, serotoniny oraz endorfin. Regularna aktywność fizyczna zapewnia poczucie szczęścia, wzmacnia organizm oraz redukuje stres. Nie wspominając już o efektach ubocznych w postaci szczuplejszej sylwetki i lepszego zdrowia. Na tym lista korzyści się nie kończy, bowiem wraz ze wzrostem sprawności fizycznej rośnie również nasza siła mentalna.

2. Unikaj używek

Uzależnienia od alkoholu, narkotyków, hazardu, seksu, a nawet zakupów, zapewniają natychmiastową przyjemność, lecz nie stanowią trwałego rozwiązania naszych problemów, mających najczęściej podłoże emocjonalne. Przynoszą chwilową ulgę, lecz nie leczą chorej duszy. Nasza podświadomość starając się zapewnić nam jakąś brakującą emocję (jest to najczęściej wyniesione z dzieciństwa), dosłownie zmusza nas do robienia tych rzeczy, których świadomie często nie chcemy robić. Po czasie żałujemy tych uczynków.

Ponadto po jakimś czasie życie zaczyna się kręcić wokół tych uzależnień. Jest to zaklęty krąg, z którego ciężko się wydostać. Dlatego spokoju, ukojenia i szczęścia szukajmy gdzie indziej. Najlepiej w sobie. Tam znajduje się źródło wszystkiego co jest nam potrzebne do szczęścia. Brakujące emocje jak poczucie miłości, akceptacji czy bezpieczeństwa trwale możemy sobie zapewnić tylko my sami. To klucz do spokoju, szczęścia i wolności. Nie musimy tego wówczas usilnie poszukiwać gdzie indziej, zwłaszcza, że jak wiadomo czynniki zewnętrzne mogą ulegać zmianie.

Cieszmy się zatem życiem, korzystajmy z prostych rzeczy jak chociażby rozmowy, spacery (świeże powietrze i słońce czynią cuda) czy czytanie (również motywujących treści). Szukajmy wewnętrznej równowagi i nade wszystko spełniajmy swoje marzenia. Bardzo ważne jest, aby praca, którą wykonujemy dawała nam radość i zadowolenie. Mamy zbyt wiele lat do stracenia w marazmie, narzekaniu i niezadowoleniu. Nigdy nie jest za późno, żeby odkryć w sobie ukryty potencjał czy znaleźć dające radość hobby.

3. Detoksykacja

Nagromadzenie toksyn i bakterii w organizmie uniemożliwia produkcję dopaminy i osłabia odporność. Upewnij się zatem, że regularnie detoksykujesz swoje ciało…..

….4. Zwiększenie tyrozyny

źródło tyrozyny

Tyrozyna jest jednym z 22 niezbędnych aminokwasów potrzebnych do produkcji białka. W rzeczywistości jest najbardziej istotna w wytwarzaniu dopaminy.

Oprócz dopaminy tyrozyna może także zwiększyć poziom norepinefryny (noradrenaliny). Istniej wiele źródeł żywności, które mogą zwiększać stężenie tyrozyny w organizmie. Należą do nich na przykład arbuzy, migdały, banany, awokado, ciemna czekolada czy zielona herbata.

5. Słuchanie muzyki

Poziom dopaminy można również zwiększyć słuchając muzyki, choć jest to rozwiązanie raczej krótkotrwałe. Dlatego też traktuj muzykę jako jedno z wielu źródeł dopaminy w Twoim życiu, do którego nie trzeba chyba nikogo specjalnie namawiać. Wielu intuicyjnie sięga po ten antydepresant bez recepty w trudnych chwilach.

6. Zorganizuj swoje życie

Zwiększamy poziom dopaminy, kiedy wyznaczamy i wykonujemy zadania, niezależnie od tego, czy są łatwe czy trudne. Zamiast martwić się o rzeczy, które trzeba zrobić, należy zapisać je na papierze i sprawdzić je jeden po drugim. Wykazano, że sprawdzanie rzeczy na naszej liście rzeczy do zrobienia pozytywnie wpływa na nasze stężenie dopaminy.

Zgodnie z zasadami samorządności, jeśli niektóre zadanie będzie oznaczać zmianę o 25% (lub większą) w naszej codziennej rutynie, poczujemy się niezdolni do jego ukończenia. To zazwyczaj prowadzi do autosabotażu lub rezygnacji. Z drugiej strony, jeśli zadanie wymaga zmianę o mniej niż 10% w stosunku do swoich codziennych obowiązków, to jest bardzo prawdopodobne, że będziemy czuli się na siłach, aby to wykonać, ponieważ będzie sprawiać wrażenie łatwego do zrobienia. Wydaje się to na tyle mała zmiana, że jesteśmy w stanie uwierzyć w możliwość jej realizacji.

Więc najlepszym sposobem, aby zrównoważyć skalę jest wykonywanie zadań, które wymagają wprowadzenia od 10 do 25% nowych zachowań. Innymi słowy, należy zrobić coś, co jest trudne i motywujące, ale nadal nie jest zbyt trudne.

7. Kreatywność

kreatywnosc

Poziom dopaminy w mózgu zwiększa się również wraz z twórczością i sprawia, że jesteśmy bardziej skoncentrowani. Aby być kreatywnym nie trzeba od razu stać się światowej sławy artystą. Pisanie, malowanie, rzeźbienie, rysowanie, taniec, śpiew, gotowanie, rzemiosło czy naprawa auta, to tylko niektóre z wielu twórczych czynności, którymi można się zająć.

8. Wykreślaj

Oznacza to wizualne przypomnieniem tego, ile razy z rzędu udało Ci się zrobić coś do końca. Jest podobnym narzędziem do tworzenia listy zadań i kontroli ich realizacji. Pozwoli to podnieść poziom dopaminy i sprawi, że będziesz szczęśliwszy i bardziej zadowolony z siebie. Weź kalendarz i zapisz cele, które chcesz osiągnąć w kolejnych dniach i miesiącach. Na przykład, jeśli ćwiczysz w poniedziałek, czwartek i niedzielę – zaznacz te dni w kalendarzu. Po wykonanym treningu, idź i odhacz go w swoim harmonogramie…..

….9. Suplementacja

Na poziom dopaminy wpływają również takie suplementy jak:

  • Kurkumina, składnik aktywny w kurkumie, skutecznie zwiększający dopaminę w mózgu
  • Ginkgo Biloba posiada również właściwości potęgowania poziomu dopaminy,
  • Acetylo-L-tyrozyna jest budulcem dopaminy, więc odpowiednia dawka wspomaga jej produkcje w mózgu
  • L-teanina zwiększa liczne neurotransmitery w mózgu, w tym dopaminę. Bogatym źródłem L-teaniny jest zielona herbata.

10. Medytacja

Medytacja podnosi poziom dopaminy w inny sposób niż ćwiczenia cardio. Jest doskonałym antydepresantem bez recepty. Poprawia nastrój,  zwiększa energię psychiczną, a zarazem odpręża umysł. Jeśli praktykujesz medytację regularnie, będziesz dobrze przygotowany do walki z codziennymi sytuacjami stresowymi. Jest to stan dostępny dla każdego człowieka i może pomóc wspierać nasze codzienne życie poprzez zwiększenie naszej świadomości tego, Kim naprawdę jesteśmy.

jak zwiększyć poziom dopaminy

I pamiętaj- rób to co do Ciebie należy, najlepiej jak potrafisz, a resztę zostaw Sile Wyższej/Bogu. Co ma się stać to i tak się stanie, a zamartwianie się na zapas, może tylko przynieść więcej szkody niż pożytku…..

 

Źródła:

fitlife.tv
www.collective-evolution.com
besthealthyguide.com

cały artykuł:
https://kempinsky.pl/planetaswiadomosci.pl/jak-zwiekszyc-poziom-dopaminy

 

 

Antydepresanty – Leki przeciwdepresyjne

Leki przeciwdepresyjne, antydepresanty, tymoleptyki (ATC N 06 A) − niejednolita grupa leków psychotropowych, które są stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych, a zwłaszcza zaburzeń depresyjnych występujących w przebiegu chorób afektywnych (zaburzeń nastroju). Ponadto, znajdują one zastosowanie w leczeniu zaburzeń psychicznych takich jak: zaburzenia lękowe, w tym zaburzenia lękowo-depresyjne, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, fobia społeczna, lęk napadowy, zespół lęku uogólnionego, agorafobia a także zaburzenia jedzenia, zespół stresu pourazowego, zaburzenia adaptacyjne i bezsenność. Są one także stosowane w leczeniu neurastenii, bólu neuropatycznego i jako leki wspomagające w terapii bólu przewlekłego.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Leki_przeciwdepresyjne


# antydepresanty #depresja