Ambasada Polskiej Kultury

Ambasada Polskiej Kultury  – Jest za granicą, ale jest też bezgranicznie polski. Scena Polska w Czeskim Cieszynie to jedyny zawodowy polski teatr zagranicą.

Jest to jedna z niewielu instytucji polskiej kultury, do której żywię jak największe uznanie. To Scena Polska w Czeskim Cieszynie, która od prawie siedemdziesięciu lat krzewi polską kulturę na Zaolziu. Wysiłki tego teatru są moim zdaniem nie do przecenienia – to prawdziwa Ambasada Polskiej Kultury i cieszę się z ich sukcesów, jakby były moimi własnymi.


Ambasada Polskiej Kultury

Ambasada Polskiej Kultury, Czyli Polska Scena W Czeskim Cieszynie

Jest za granicą, ale jest też bezgranicznie polski. Teatr w Czeskim Cieszynie i jego polska scena to zawodowa instytucja kulturalna. Od prawie siedmiu dekad silnie pulsuje polskością na Zaolziu. Ma na koncie 458 premier i wiele odznaczeń w uznaniu zasług za propagowanie kultury polskiej poza Polską.

Piękne słowa, mądra treść i salon żywego języka – Scena Polska w Cieszynie to miejsce, w którym tętni polski puls kulturalny na Zaolziu.

6 premier w sezonie – dla dorosłych i dla dzieci. 150 zagranych spektakli rocznie. Bawili tam i Fredro i Zapolska. Poruszał Słowacki i Mickiewicz. Intrygował Mrożek. Na afiszu także propozycje lekkie – farsy, komedie, spektakle muzyczne. I wierna publiczność – 43 tysiące widzów każdego roku.

Scena Polska to jedyny zawodowy polski teatr zagranicą. I doskonała ambasada polskiej kultury. Wysiłki zespołu prezydent Andrzej Duda nagrodził Złotym Krzyżem Zasługi.
https://kempinsky.pl/katowice.tvp.pl/30982865/ambasada-polskiej-kultury-czyli-polska-scena-w-czeskim-cieszynie

Krzyż Zasługi

Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawyz dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.

Krzyż Zasługi dzieli się na trzy stopnie:

  1. Złoty Krzyż Zasługi
  2. Srebrny Krzyż Zasługi
  3. Brązowy Krzyż Zasługi.

Odmianami Krzyża Zasługi są Krzyż Zasługi za Dzielność i Krzyż Zasługi z Mieczami.

Historia

1923–1945

Krzyż Zasługi początkowo był najwyższym odznaczeniem dla osób cywilnych, które po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku wyróżniły się w pracy dla kraju i społeczeństwa, spełniając czyny wychodzące poza zakres ich codziennych obowiązków….

https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BC_Zas%C5%82ugi


#scenapolskawczeskimcieszynie