Alzheimera będzie można wyleczyć?!

Alzheimera będzie można wyleczyć?! – Polka, Dr Karolina Pierzynowska pracuje nad lekiem, który ma pomóc w terapii chorych na alzheimera.

Dr Karolina Pierzynowska z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego jako pierwsza Polka została laureatką międzynarodowej nagrody Future Science Future Star Award za swoje badania nad lekiem na alzheimera!

 

 

 

Alzheimera będzie można wyleczyć!

 

 

 

 

Alzheimera będzie można wyleczyć?!

Polka laureatką międzynarodowej nagrody. Pracuje nad lekiem na alzheimera

Dr Karolina Pierzynowska z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego jako pierwsza Polka została laureatką międzynarodowej nagrody Future Science Future Star Award.

 

Badaczka pracuje nad lekiem, który ma pomóc w terapii chorych na alzheimera oraz huntingtona.

 

Komisja Future Science Future Star Award zainteresowała się badaniami dr Karoliny Pierzynowskiej, która pracuje nad terapią dla osób dotkniętych chorobą Alzheimera, Parkinsona i Huntingtona i wielu innych z użyciem genisteiny, naturalnie występującego izoflawonu. Substancja ta powoduje aktywację procesów, które usuwają z komórek nerwowych wszystkie toksyczne białka wywołujące choroby. Poza tym jest bezpieczna podczas długiej terapii.

 

– Badania przeprowadzone zarówno na modelach in vitro, jak i na modelach mysich tych chorób wykazały wysokie bezpieczeństwo i dużą skuteczność tej terapii – przekazuje Magdalena Nieczuja-Goniszewska, rzeczniczka Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie Pierzynowska pracuje.

 

 – Nagroda ta po raz pierwszy trafi do polskiej naukowczyni – dodaje rzeczniczka.

 

Potrzebne finansowanie

Badania prowadzone przez Polke dobiegają końca na modelach zwierzęcych. Dały one — jak podkreślała badaczka — znakomite wyniki, zaobserwowano cofnięcie się na przykład choroby Huntingtona. Teraz powinna zacząć się próba eksperymentalna z udziałem pacjentów. Na to potrzebne będą fundusze.

 

— Ta nagroda nie sponsoruje badań, ale może pomóc w otrzymaniu funduszy w innych źródłach — przyznaje naukowiec.

 

Kiedy lek może być dostępny?

Wszystko zależy od finansowania, na kolejny etap badań potrzeba czterech milionów złotych oraz funduszy na ubezpieczenie pacjentów, którzy będą chcieli wziąć udział w eksperymencie i zostaną skierowani na nie przez lekarzy. Badania kliniczne mogą potrwać kilka lat.

 

Naukowcy z całego świata
Komisja sędziowska konkursu składała się z doświadczonych naukowców z całego świata. W bieżącej edycji zasiedli w niej: Ian A. Blair (University of Pennsylvania, USA), Ananda Bandyopadhyay (Bill & Melinda Gates Foundation, USA), Andy Tay Kah Ping (National University of Singapore) i Catherine Martel (Université de Montréal, Kanada).

 

Międzynarodowa nagroda Future Science Future Star przyznawana jest przez wydawnictwo Future Science i czasopismo “BioTechniques”. Jej celem jest wyróżnienie wybitnych naukowców zajmujących się naukami przyrodniczymi, których praca może mieć wpływ na ludzkie zdrowie i którzy mają za sobą “szybki i intensywny start kariery naukowej”, a do prowadzonych przez siebie badań “podchodzą z ogromną pasją”.

 

https://dobrewiadomosci.net.pl/53900-polka-laureatka-miedzynarodowej-nagrody-pracuje-nad-lekiem-na


#Medycyna