Ale ma niebieskie oczy

Ale ma niebieskie oczy – to następny odcinek znakomitej książki Anny Rychter, Trener Duszy o życiu codziennym kobiet we współczesnej Polsce.

 

 

Ale ma niebieskie oczy

 

 

Ale ma niebieskie oczy

„Cholera, co za chłop, teraz będzie się pieścił, bo go kolano boli. Jakby nigdy nic nikogo nie bolało. Szkoda, że nie miał cesarki. To dopiero ból!”- Jesienna przypomniała sobie jak ocknęła się z narkozy po urodzeniu Mrówki i pierwsze co poczuła, to stojące na brzuchu, rozgrzane do czerwoności żelazko. Ale cóż! Trochę pobolało i przestało. No i nie musiała wtedy iść przez las z rowerem. Co prawda to prawda.

– Niech się pan o mnie oprze, dobra? Ale najpierw postawię rowery przy drzewie, to będziemy szli razem i prowadzili każdy swój, OK?

– Dobra, chcę wstać, bo mi już zimno, niech to szlag… – mężczyzna był obolały i wściekły. Jesienna podała mu rękę i zbliżyła się tak, że mogli sobie spojrzeć twarzą w twarz.

„Ale ma niebieskie oczy! Po co facetowi taki piękny kolor?”- pomyślała z nutą zazdrości.

 Mężczyzna pachniał wiśniami w likierze i cynamonem, ręce miał schowane w czarnych rękawiczkach rowerowych.

– Dobrze, że mam te rękawice, bo ręce bym też pozdzierał…- usiłował odwrócić uwagę od bolącej nogi.

– Na „trzy” pomagam panu wstać, a pan pomaga mi… Raz, dwa, trzy… – Jesienna obiema rękami złapała mocno jego rękę i odchyliła się do tyłu, wkładając w uścisk całą swoją siłę…

C.D.N.

Anna Rychter

strona, gdzie można kupić całą książkę:
https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=trener_duszy,druk

Kolor oczu

Kolor oczu – poligeniczna cecha, zależna przede wszystkim od ilości i typu pigmentów obecnych w tęczówce.

Ludzie i inne zwierzęta mają wiele fenotypowych możliwych kolorów oczu. U ludzi są one zależne od zmiennych proporcji eumelaniny produkowanej przez melanocyty w tęczówce. Jasno zabarwione oczy wielu gatunków ptaków są w dużej mierze zdeterminowane przez inne pigmenty, takie jak pterydynypuryny i karotenoidy.

Trzy główne elementy w obrębie tęczówki decydują o kolorze oczu: zawartość pigmentów (melaninynabłonka tęczówki, zawartość melaniny w zrębie tęczówki i zagęszczenie komórek zrębu tęczówki. Nabłonek tęczówki, oczu wszystkich barw, zawiera pigment eumelaninę. Warianty kolorów wśród różnych tęczówek są zazwyczaj zależne od zawartości melaniny w obrębie zrębu tęczówki. Gęstość komórek w obrębie zrębu decyduje, jak dużo światła jest pochłaniane przez zasadniczy pigment nabłonka.

Kolory oczu w skali Martina

Skala Martina:

Ciemne:

  • 1 – czarnobrązowe
  • 2,3 – ciemnobrązowe
  • 4 – brązowe (piwne)

Oczy przejściowe albo mieszane:

Ciemne-mieszane – brązowe z niewielką domieszką jasnego pigmentu.

  • 5,6 – jasnobrązowe

Mieszane – mieszanka pigmentów przybiera postać mniej więcej równomiernego rozmieszczenia barwników w tęczówce (głównie w postaci plamek) albo jasnej tęczówki otoczonej grubą brązową obwódką. Przy jaśniejszych odcieniach z niewielką domieszką brązowego pigmentu w postaci niewielkich plamek lub wąskiej obwódki wokół źrenicy.

  • 7 – zielonawopiwne
  • 8 – jasnozielone

Jasne:

  • 9,10 – ciemnoszare
  • 11,12 – jasnoszare
  • 13,14,15 – niebieskie
  • 16 – jasnoniebieskie

Niektórzy antropolodzy za odcienie mieszane uznają również kolory szare (9-12).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolor_oczu


#trenerduszy #zyciecoedziennewpolsce