Absurd szwedzki

Absurd szwedzki to wiadomość, która niestety jest prawdziwa, że sieć szwedzkich aptek państwowych została oskarżona o rasizm bo nie sprzedaje ciemnych plastrów.

 

Absurd szwedzkiSzwecja jest mi szczególnie bliska, bo tam dorastałem, skończyłem liceum i zacząłem studia, dlatego tego typu wiadomości ogromnie mnie deprymują.

Absurd tego państwa, chyba najbardziej zbliżonego do wzorowego modelu socjalizmu, polega na tym, że Szwedzi mają chyzia na temat równości i równouprawnienia.

Tam 11 przykazanie brzmi: “Nie wychylaj się”.

Generalnie jest to rzeczą dobrą, albowiem tam nikt nie jest równiejszy od innych, nie ma immunitetu dla nikogo, ale w skrajnych wypadkach, staje się to bronią obosieczną i powoduje tak absurdalne sytuacje, jak poniższa.

Trzeba też pamiętać, że tego typu absurd nie jest wyłącznie kuriozalny i śmieszny, albowiem w państwie, w którym równość jest rzeczą nadrzędną, różnego typu skrajne ugrupowania używają jej jako wody na swój młyn. I tak skrajnie prawicowe, żeby nie powiedzieć rasistowskie ugrupowanie Sverige Demokraterna, zyskuje też dzięki takim paranoicznym sytuacjom zwolenników.

A to już na pewno śmieszne nie jest.

 

Szwedzki absurd. Apteki oskarżone o rasizm… bo nie sprzedają ciemnych plastrów

Szwedzka sieć aptek Apoteket poinformowała, że dołoży wszelkich starań, by w jej ofercie pojawiły się… ciemniejsze plastry. Właścicielowi sieci zarzucono, iż sprzedaż plastrów jedynie w standardowym cielistym kolorze jest dyskryminacją rasową.

Zarzuty pod adresem Apoteket, która posiada 370 punktów sprzedaży w całej Szwecji sformułował autor bloga Vardagsrasismen.nu (w tłumaczeniu: “Rasizm codzienny” – red.) Paul Dahlberg. W rozmowie z publiczną rozgłośnią radiową Sveriges Radio ocenił, że sprzedaż jedynie beżowych plastrów jest elementem rasizmu. Eva Fernvall, dyrektor firmy ds. komunikacji powiedziała, że spółka “sprawdza czy istnieje możliwość wprowadzenia plastrów o innych kolorach, ale decyzja nie została podjęta”. Podkreśliła także, że przedsiębiorstwo rozważało wprowadzenie ciemnych plastrów do oferty sklepów zanim bloger oskarżył Apoteket o rasizm.Debata nad kwestią imigracji w Szwecji przybrała na sile w ostatnich 12 miesiącach, po tym gdy opublikowano iż w skandynawskim kraju przebywa najwięcej uchodźców I imigrantów w przeliczeniu na jednego mieszkańca kraju, spośród wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Rząd Szwecji wspiera obecnie wysiłki Komisji Europejskiej, by zmusić inne kraje do przyjmowania większej ilości imigrantów.

 

Co więcej, w Szwecji, która w kwestiach imigrantów była jednym z najbardziej liberalnych państw unijnych, coraz większe znaczenie zdobywa nacjonalistyczna partia Szwedzkich Demokratów, która w ostatnich wyborach zdobyła 12,9 proc. głosów i jej poparcie wciąż rośnie.

_____________________________________________________________________________
#Szwecja